Tramwaj linii numer siedem w czasach okupacji niemieckiej jeździł na Okęcie tylko przez krótką chwilę – między marcem a październikiem 1943 roku. I na tej właśnie trasie możemy zobaczyć go na jednym ze zdjęć z serii, która jakiś czas temu pojawiła się na aukcji internetowej:

 

Sesja miała miejsce w okolicy skrzyżowania Grójeckiej z Opaczewską, nietrudno jest dopasować widoczne budynki do innych zdjęć z okolicy. Dla celów porównania wybrałem fotografię wykonaną z dachu budynku przy Grójeckiej 104 w październiku 1939 roku. Na tym zdjęciu widać jeszcze zabudowania po nieparzystej stronie Grójeckiej, które zostały znacznie uszkodzone w czasie walk wrześniowych i do 1943 roku zostały wyburzone (zaznaczyłem je kolorem czerwonym):

Zdjęcie porównawcze, wykonane z dachu budynku pod adresem Grójecka 104; eBay

 

Ale wróćmy do zdjęcia z tramwajem. Siódemka podjeżdża do przystanku, znajdującego się w okolicach drewnianego krzyża przy Grójeckiej 100 (pisałem o nim jakiś czas temu tutaj). Niestety poza torami nie ma na tym zdjęciu obiektów, które przetrwały do dziś. W związku z tym zamiast tworzyć kolaż, zdecydowałem się zestawić fotografię archiwalną z dzisiejszym ujęciem tego miejsca. Korzystając z ortofotomapy ustaliłem przybliżone położenie fotografa. Wybrałem się w to miejsce z aparatem, odczekałem do momentu kiedy siódemka znajdzie się w tym samym miejscu kadru i wcisnąłem spust migawki:

Siódemka na Okęcie w 1943 i 2019 roku.

 

Niekiedy tradycyjne rozwiązania niespodziewanie okazują się lepsze niż nowinki technlogiczne. Właśnie taką sytuację możemy zaobserwować na moim zestawieniu. Ostre słońce tego dnia wywołało silne odbicie światła w przedniej szybie tramwaju. To z kolei spowodowało, że numer siedem jest ledwie widoczny na cyfrowym wyświetlaczu. Dla odmiany – na białej, blaszanej tablicy z 1943 roku cyfrę siedem widać doskonale.


Źródła:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *