Skrzyżowanie ulicy Grójeckiej i Opaczewskiej około 1960 roku, oraz Grójeckiej i Banacha w roku 2018.
Wtedy: po lewej Opaczewska, po prawej Nowoopaczewska (później od 1970 roku Wery Kostrzewy, dziś Bitwy Warszawskiej 1920 roku), przesłonięta częściowo przez kamienicę o adresie Grójecka 89. Stoimy na Opaczewskiej tuż przed przejazdem tramwajowym i skrzyżowaniem z Grójecką. Dziś: stoję na Banacha, na wprost Bitwy Warszawskiej 1920 roku (za skrzyżowaniem z Grójecką). Zamiast Opaczewskiej widzę Targowisko Banacha. Przejazdu tramwajowego już nie ma, podobnie jak kamienicy, która uniemożliwiała budowę ulicy Banacha.
Grójecka 89 pojawia się na wielu niemieckich zdjęciach z 1939 roku (na poniższym zdjęciu najwyższy budynek po prawej). Tym zestawieniem próbowałem doprecyzować gdzie dokładnie stała.
Perspektywa ulicy Grójeckiej z kamienicą o numerze 89 (najwyższa po prawej stronie). Zdjęcie: Fotopolska

Zdjęcie historyczne, użyte w zestawieniu, pochodzi z facebookowego profilu Urzędu Dzielnicy Ochota. Tags:

2 Comments

  1. >>Dziś: stoję na Banacha, na wprost Bitwy Warszawskiej 1920 roku …… Zamiast Opaczewskiej widzę Targowisko Banacha. Przejazdu tramwajowego już nie ma, <<
    Co za głupoty. Opaczewska jest. Za budami bazaru. Wystarczy wspiąć sie na palce i mozna ją zobaczyć. A przejazd tramwajowy wycięty ze zdjęcia bo jest. Gdyby pociągnąć zdjęcie w prawo to tam są właśnie tory tramwajowe. Dzis, w polowie listopada 2018 roku

    1. Dziś z tego miejsca nie widać ulicy Opaczewskiej, jest ukryta za bazarem. Przejazdu tramwajowego, widocznego na zdjęciu historycznym, też nie widać (bo i nie ma Opaczewskiej po tej stronie Grójeckiej). Podobnie zresztą jak torowiska, które zostało przesunięte na północ wraz z budową ulicy Banacha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *