Czołgi Renault FT-17 na defiladzie przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu

Złożenie dwóch zdjęć.

Widzimy czołgi Renault FT-17 podczas parady na ulicy Świętego Marcina w Poznaniu w 1932 roku. Mimo że przestarzałe, czołgi wciąż były używane przez Wojsko Polskie. W tle widzimy Zamek Cesarski w Poznaniu.

Współczesne zdjęcie zostało wykonane w 2017 roku. Zamek Cesarski wciąż tu stoi, choć Niemcy trochę przebudowali bryłę w czasie Drugiej Wojny Światowej, jako że miał być przekształcony w rezydencję Hitlera (do czego nigdy nie doszło).

Ciekawostka: Renault FT-17 (na zdjęciu) był najskuteczniejszym czołgiem I Wojny Światowej. Brał też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jednak pod koniec lat trzydziestych, mimo licznych ulepszeń, był już konstrukcją bardzo przestarzałą. Maksymalna prędkość 6 km/h w terenie sprawiała, że jego wartość bojowa była znikoma. Mimo tego, we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie wciąż posiadało 102 maszyny. Zmobilizowano trzy bataliony, z których dwa wzięły udział w obronie Cytadeli w Brześciu. Okopane na wałach i w obrębie twierdzy, powstrzymywały natarcie niemieckiej dywizji pancernej między 14 a 16 września, po czym zostały porzucone przez wycofujących się obrońców.


Zdjęcie historyczne: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *