Przy ulicy Białobrzeskiej, pod numerem 14 stoi ukryta między drzewami niepozorna kamienica. Wciśnięta między sąsiednie budynki stoi nieco skosem do drogi.

Białobrzeska 14/16 (Google Street View)

 

A to dlatego, że budynek ten powstał kiedy Białobrzeska nie była uregulowaną ulicą jak dziś. Jako lokalna dróżka, przebiegała pod oknami kamienicy przy Białobrzeskiej 14/16, co dobrze widać na ortofotomapie z 1945 roku:

Białobrzeska 14/16 w 1945 roku. Na pomarańczowo zaznaczyłem drogę Białobrzeską, wpadająca do ulicy Opaczewskiej.

 

W 1939 roku cała ulica Opaczewska była terenem zaciętych walk, które miały zdecydować o tym czy Niemcom uda się wedrzeć do Warszawy od południa. Na jednym ze zdjęć z tamtego okresu widzimy uszkodzoną w wyniku walk tytułową kamienicę.

Widok zniszczonych kamienic od strony Opaczewskiej – od lewej Białobrzeska 14, w środku Dunajecka 13a i fragment Opaczewskiej 14 w Warszawie, 1939 (Fotopolska).

 

Chciałbym pokusić się o wykonanie kolażu albo porównania, ale muszę najpierw ustalić w którym miejscu stał (i co widział) fotograf:

Pozycja i pole widzenia fotografa. Naniesiona współczesna lokalizacja ulicy Białobrzeskiej.

 

Fotograf stał na Opaczewskiej i patrzył na północny wschód. Dziś ten widok nie przypomina tego ze zdjęcia z 1939 roku. Powstał nowy budynek, który zasłania wszystkie ciekawe elementy starej fotografii.

Współczesne ujęcie zdjęcia z 1939 roku (Google Street View).

 

Dlatego decyduję się złożyć z obydwu zdjęć kolaż, pokazujący uszkodzenia kamienicy pod adresem Białobrzeska 14. Efekt poniżej:

Białobrzeska 14, kolaż zdjęcia z 1939 roku z ujęciem współczesnym.

Źródła:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *