Przy ulicy Białobrzeskiej, pod numerem 14 stoi ukryta między drzewami niepozorna kamienica. Wciśnięta między sąsiednie budynki stoi nieco skosem do drogi.

Białobrzeska 14/16 (Google Street View)

 

A to dlatego, że budynek ten powstał kiedy Białobrzeska nie była uregulowaną ulicą jak dziś. Jako lokalna dróżka, przebiegała pod oknami kamienicy przy Białobrzeskiej 14/16, co dobrze widać na ortofotomapie z 1945 roku:

Białobrzeska 14/16 w 1945 roku. Na pomarańczowo zaznaczyłem drogę Białobrzeską, wpadająca do ulicy Opaczewskiej.

 

W 1939 roku cała ulica Opaczewska była terenem zaciętych walk, które miały zdecydować o tym czy Niemcom uda się wedrzeć do Warszawy od południa. Na jednym ze zdjęć z tamtego okresu widzimy uszkodzoną w wyniku walk tytułową kamienicę.

Widok zniszczonych kamienic od strony Opaczewskiej – od lewej Białobrzeska 14, w środku Dunajecka 13a i fragment Opaczewskiej 14 w Warszawie, 1939 (Fotopolska).

 

Chciałbym pokusić się o wykonanie kolażu albo porównania, ale muszę najpierw ustalić w którym miejscu stał (i co widział) fotograf:

Pozycja i pole widzenia fotografa. Naniesiona współczesna lokalizacja ulicy Białobrzeskiej.

 

Fotograf stał na Opaczewskiej i patrzył na północny wschód. Dziś ten widok nie przypomina tego ze zdjęcia z 1939 roku. Powstał nowy budynek, który zasłania wszystkie ciekawe elementy starej fotografii.

Współczesne ujęcie zdjęcia z 1939 roku (Google Street View).

 

Dlatego decyduję się złożyć z obydwu zdjęć kolaż, pokazujący uszkodzenia kamienicy pod adresem Białobrzeska 14. Efekt poniżej:

Białobrzeska 14, kolaż zdjęcia z 1939 roku z ujęciem współczesnym.

Źródła:

Tags:

1 Comment

  1. Wartościowe zdjęcia, Za budynkiem ul.Dunajecką 13a był i jest do dzisiaj budynek ul.Dunajecka 11.Tam się urodziłem i wychowywałem do lat 60-tych XXw. Na planie i zdjęciach na końcu ul.Dunajeckiej widać zarysy gospodarstwa rolnego, (dom i ziemia uprawna).. Gospodarz w latach 50-tych zaopatrywał mieszkańców ul.Dunajeckiej w mleko. Do dziś pamiętam jak je piłem z dodatkiem kawy zbożowej. Ale to w dni świąteczne , czyli niedziele. Nie każdego dnia. To był rarytas. Ale ten kożuch śmietany był nielubiany. Dzisiaj trudno go zobaczyć na powierzchni mleka. To tak dla wiadomości młodych.
    Dzięki za przypomnienie młodych lat. Mimo wszystko pięknych. Dużo mógłbym opowiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *