Kilka tygodni temu portale internetowe pisały o niepublikowanych dotąd zdjęciach Warszawy, wykonanych przez niemieckiego żołnierza po kapitulacji stolicy. Kurt Baer, bo o nim mowa, w 1939 roku fotografował wojnę na szlaku jednostki, w której służył. Teraz, po latach, jego zdjęcia otrzymało w darze Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedna z tych fotografii przedstawia kamienicę pod adresem Filtrowa 60/62.
Kamienicę przy Filtrowej 60/62 wybudowano w latach 1936-38, według projektu Wacława Ryttla dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składała się z trójczłonowego gmachu zamykającego wielki dziedziniec. Człon frontowy zaakcentowany był ćwierćkolistym narożnikiem od strony ulicy Asnyka. Baer nie fotografował jednak imponującego narożnika, tylko uszkodzony segment wschodni członu frontowego od Filtrowej.
Przez owo uszkodzenie z września 1939 roku, kamienica przy Filtrowej musiała być popularna wśród niemieckich żołnierzy fotografujących zniszczenia w Warszawie, gdyż zawalony człon frontowy widzimy też na fotografii z adnotacją „z aukcji internetowej” w serwisie Fotopolska:
Wybrałem się w to miejsce, żeby zrobić zdjęcie porównawcze do fotografii Baera.
Budynek wygląda dziś bardzo dobrze, po uszkodzeniach z 1939 roku nie ma śladu. Od czasu kiedy Baer zrobił swoje zdjęcie, przed kamienicą wyrosło drzewo które dziś wypełnia dużą część kadru. Pomyślałem, że spróbuję wykorzystać je do podziału fotografii, w taki sposób żeby umiejscowić w jednym ujęciu kamienicę w jej współczesnym kształcie i uszkodzoną część sprzed 80 lat. Oto efekt eksperymentu:
Źródła:
- Zdjęcie kamienicy przy Filtrowej 60/62 ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego; wyborcza.pl
- Zdjęcie kamienicy przy Filtrowej 60/62 z września 1939 roku, pochodzące z aukcji internetowej; Fotopolska
- Zdjęcie okrągłego narożnika u zbiegu ulic Filtrowej i Asnyka w 1945 roku; Fotopolska
- Atlas Dawnej Architektury Ulic i Placów Warszawy, tom 3; Jarosław Zieliński; Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Warszawa, 1996
Mowiłem ci już że kawał dobrej roboty robisz?:)