Kilka miesięcy temu znalazłem w serwisie Fotopolska zdjęcie ulicy Słupeckiej wykonane w 1939 roku:

Ulica Słupecka, październik 1939; Fotopolska

 

Wykonano je w październiku, tuż po zakończeniu działań wojennych w Warszawie. Na pierwszym planie widzimy pozostałości po rowach przeciwlotniczych zlokalizowanych na placu Narutowicza.

Chciałem zrobić zdjęcie porównawcze, żeby przekonać się jak okolica zmieniła się w ciągu ostatnich 80 lat, jednak główną przeszkodą okazały się drzewa przy ulicy, które w międzyczasie rozrosły się do tego stopnia, że ich zielone korony wypełniałyby większość kadru. Dlatego cierpliwie czekałem do czasu, kiedy drzewa zrzucą liście i odsłonią widok wgłąb ulicy.

W piękny grudniowy dzień wybrałem się w to miejsce z aparatem, czego efektem jest poniższe zestawienie:

Perspektywa ulicy Słupeckiej w latach 1939 i 2019; Zdjęcie współczesne z 20 grudnia 2019 roku.

 

Drzewa przy Słupeckiej co prawda zrzuciły liście, ale nadal są dominującym elementem kompozycji współczesnego ujęcia, w związku z czym trudno rozpoznać poszczególne budynki w moim kadrze.

Kamienica w budowie z widocznym rusztowaniem to budynek przy Słupeckiej 6, którego budowę ukończono w czasie okupacji. Obiekt przetrwał wojnę i w latach 90. prawdopodobnie wyglądem wciąż nawiązywał do reszty zabudowy ulicy. W ostatnim czasie został przebudowany, dziś mieści się w nim siedziba „Polityki”.

Budynek przy Słupeckiej 6 w latach 1945, 1990 i 2019.

 

Z kolei ściana boczna kamienicy przy Słupekiej 3 (w lewej części kadru), na której w 1939 roku wisi szyld z napisem LECZNICA, dziś jest zabudowana powstałym między 1945 a 1976 rokiem przedłużeniem tego budynku.

Przedłużenie kamienicy przy ulicy Słupeckiej 3, wybudowane między 1945 a 1976 rokiem.

 

Trudno wyobrazić sobie, o czym myśli mężczyzna widoczny na zdjęciu z 1939 roku. On i inni warszawiacy, którzy przeżyli oblężenie i upadek swojego miasta, muszą się odnaleźć w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości. Dziś jest tu zupełnie inaczej, rany wojenne zabliźniły się. Miejsca kiedyś zryte rowami przeciwlotniczymi porastają drzewa, a głowy przechodniów spacerujących Słupecką zaprzątają zupełnie inne sprawy.

 


Źródła:

  • Zdjęcie ulicy Słupeckiej z października 1939, udostępnione w serwisie Fotopolska
  • Fotoplany z lat 1945, 1990, 2019 s serwisu mapowego Urzędu Miasta Warszawy; Warszawa Historyczna
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *