Od jakiegoś czasu interesuję się historią miejsca, w którym mieszkam. W szczególności jednym epizodem – Oblężeniem Warszawy z 1939 roku, które bardzo wyraźnie odcisnęło swoje piętno na Starej Ochocie.

UWAGA: Podpisy na schemacie są widoczne jeśli ogląda się go w pełnych rozmiarach (~10MB).

Spacerując ulicą Siewierską, Rokosowską czy Częstochowską często łapię się na tym, że próbuję doszukiwać się w zabudowaniach cech architektury, lub śladów zniszczeń które mogłyby świadczyć o tym, że są to budynki przedwojenne. Przez kilka ostatnich dni na spacery zabierałem ze sobą aparat fotograficzny, żeby utrwalić zdobyte dotychczas informacje.

Sfotografowałem kilkanaście przedwojennych budynków. Następnie na zdjęciu lotniczym wykonanym w 1935 roku – zaznaczyłem ich kształty. Oznaczyłem też budynki, które już nie istnieją i w ten sposób powstał w miarę kompletny plan zabudowy między ulicą Przemyską i Częstochowską. Do wykonania obrysów budynków, użyłem kodów kolorystycznych z fotoplanu na stronie Warszawa1939.pl.

I tak:

 • kolorem zielonym oznaczyłem budynki widoczne na zdjęciu lotniczym, które wciąż istnieją,
 • kolorem niebieskim – budynki niewidoczne na zdjęciu lotniczym (powstały po 1935 roku), które dziś istnieją,
 • kolorem czerwonym oznaczyłem budynki widoczne na zdjęciu lotniczym, które już nie istnieją,
 • kolorem pomarańczowym – budynki których nie ma na zdjęciu lotniczym (powstały po 1935 roku) i dziś nie istnieją.

Wokół zdjęcia lotniczego z 1935 z naniesionymi obrysami budynków, umieściłem wykonane przeze mnie zdjęcia współczesne.

Ponadto do zestawienia dodałem również zdjęcia z września i października 1939 roku (na obrzeżach schematu), na których te budynki się pojawiają.


Galeria zdjęć sfotografowanych budynków:   Tags:

3 Comments

 1. Świetna robota, z przyjemnością czytam artykuły na och-historii. Mam tylko jedną uwagę: budynek przy Częstochowskiej 3A powstał na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jako „plomba”. Przedtem na jego miejscu pięknie kwitło zdziczałe drzewo owocowe.

  1. Ma Pan rację, dziękuję za zwrócenie uwagi. Zdjęcie tego budynku przypadkiem znalazło się w galerii, już je usunąłem. Sfotografowałem go wtedy, bo na pierwszy rzut oka wyglądał na przedwojenny. Ale ostatecznie nie trafił do zestawienia. Gdyby był przedwojenny byłoby go widać na tym zdjęciu Zbyszka Siemaszki z przełomu lat 50. i 60.:
   Dzielnica Ochota w Warszawie, 1952 - 1965

 2. Witam, Bardzo fajny artykuł jak i cała strona A słowa o ul. Siewierskiej przywołały wspomnienia. Jeszcze do niedawna (2012r) mieszkałem od urodzenia pod 17 (rok budowy bodajże 1937). Siewierska 18 już nie istnieje (obecnie trwa tam budowa). Bywam jeszcze w tych okolicach w miare często. Gdyby były potrzebne jakieś informację na temat tych okolic to chętnie podpowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *