Profil PAP Arch Foto umieścił niedawno na Twitterze zdjęcie z archiwum Mariana Leśniewskiego, na którym widzimy dwie osoby nabierające wodę z leja po bombie. Zdjęcie wykonano w październiku 1939 roku. Widać perspektywę ulicy Grójeckiej i zniszczenia, których doznała w trakcie zaciętych wrześniowych walk. Widzimy uszkodzoną trakcję tramwajową, ostrzelane budynki, wbite w jezdnię szyny tramwajowe (zapora przeciwpancerna).

Nabieranie wody z leja po bombie, październik 1939

 

Mimo, że żaden z budynków które można zobaczyć na tym zdjęciu nie przetrwał do dzisiaj, miejsce to nie jest trudne do odnalezienia. Widzimy charakterystyczną kamienicę na rogu Grójeckiej i Przemyskiej (górujący budynek w lewej części zdjęcia), torowisko tramwajowe wraz ze słupami trakcyjnymi, zniszczoną kamienicę pod adresem Grójecka 87 (skrajnie z prawej).

Miejsce, w którym stał fotograf znajduje się dziś na skrzyżowaniu Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Przechodziłem właśnie przez to skrzyżowanie i zrobiłem zdjęcie porównawcze. Pogoda nie rozpieszcza, więc jakość mojej fotografii pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zdecydowałem się zrobić kolaż, zamiast zestawienia dwóch zdjęć.

 

Lej po bombie na skrzyżowaniu Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku

 


Źródła:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *