Trafiłem dziś przypadkiem na zdjęcia lotnicze Okęcia z 1944 roku (z września i listopada). Widać na nich postępującą degradację infrastruktury lotniska. We wrześniu budynki mają jeszcze dachy. W listopadzie większości dachów już nie ma, a pas startowy jest wysadzony w powietrze (albo zbombardowany). Zestawiłem te zdjęcia ze stanem z czerwca 1945 roku, na którym pas startowy jest już co prawda naprawiony ale z budynków nie zostało nic. A właściwie prawie nic. Bo z jednej hali zostało jakby trochę ścian no i kawałek dachu. Zaciekawiło mnie co się stało z tą halą i ku mojemu zdziwieniu, znalazłem ją na późniejszych zdjęciach lotniczych. Wygląda na to, że w odbudowanej postaci funkcjonowała na lotnisku aż do 2015 roku. W tym właśnie roku pojawia się na zdjęciach po raz ostatni.

Hala zaznaczona kolorem żółtym
Wspomniana hala na przełomie lat 40 i 50.

Lotnicze zdjęcia historyczne pochodzą z profilu facebookowego Warszawy Historia Ukryta

Tags:

2 Comments

  1. Wydaje mi się, że oznaczył Pan dobrze obiekt na 3 zdjeciach do 1945 roku a potem przesunął Pan zaznaczenie w prawo na sąsiedni budynek istotnie dziś nieistniejący. Proszę zwrócić uwagę na dźwigary (nie wiem, czy to fachowe określenie) dachu hangaru, widoczne potem po uszkodzeniu, możliwe, że zawalone. Hala o której mowa istnieje do dziś, na zdjęciu powojennym widać ją przed samolotem Li-2 i funkcjonuje nadal. Miałem przyjemność być tam latem 2011 roku gdy LOT prezentował odebranego świeżo Embraera 195 SP-LNB. Serdecznie pozdrawiam i łączę wyrazy uznania i szacunku za tak dobre materiały historyczne i przede wszystkim pasję w przekazywaniu wiedzy. Wszystkiego dobrego! Wieloletni mieszkaniec Ochoty. Jakub.

    1. Dziękuję za komentarz. Zaciekawiła mnie Pana uwaga i żeby się upewnić zrobiłem szybką triangulację w oparciu o ortofotomapę z 1945 i 1976 roku.
      W zestawieniu widzimy fragmenty dwóch ortofotomap wraz z umiejscowieniem budynków, które istniały zarówno w 1945 jak i w 1976 roku. Rozłożenie kolorowych prostokątów na obu ortofotomapach jest identyczne.
      Umiejscowienie hali względem wciąż istniejących zabudowań
      Zaznaczone budynki:

    2. Komitetu Obrony Robotników 54 (czerwony)
    3. Komitetu Obrony Robotników 58 (zielony)
    4. Komitetu Obrony Robotników 60 (morski)
    5. Komitetu Obrony Robotników 59 (fioletowy)
    6. dom przy alei Krakowskiej, nie znam adresu gdyż dziś nie istnieje (niebieski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *