Ulica Kopińska powstała w latach 20. XX wieku, łącząc ulice Grójecką i Szczęśliwicką. W połowie lat 30. przedłużono ją do Dworca Zachodniego i taki jej przebieg przetrwał do lat 70., kiedy została przecięta Alejami Jerozolimskimi. Na poniższych planach możemy zobaczyć jak zmieniał się przebieg ulicy:

Ulica Kopińska na planach Warszawy z lat 1926, 1958, 1984 i 1993.

 

Na przełomie lat 70. i 80. zdecydowano się ją zaślepić, a fragment między ulicami Grójecką i Białobrzeską wraz z nową ulicą Sokołowskiego, włączyć w bieg Trasy Łazienkowskiej. Wymusiło to konieczność wyprostowania i poszerzenia tego odcinka. Wtedy też doszło do wyburzeń budynków, które to uniemożliwiały. Jednym z nich była przedwojenna kamienica pod adresem Kopińska 15 (według przedwojennej numeracji):

Stary i nowy przebieg ulicy Kopińskiej na kolażu zdjęć lotniczych z 1944 i 2018 roku. Kamienica pod adresem Kopińska 15 zaznaczona czerwoną ramką.

 

Na jednej z grup facebookowych znalazłem niedawno kilka zdjęć, przedstawiających jej rozbiórkę w latach 70. Autorką zdjęć jest pani Elżbieta Głąb, która sfotografowała kolejne etapy rozbiórki z okna domu studenckiego, znajdującego się po drugiej stronie ulicy:

 

Modernistyczna kamienica, wybudowana między 1936 a 1939 rokiem, mimo że niższa niż jej sąsiadki przy Radomskiej (dwa piętra z poddaszem), architektonicznie była do nich dość podobna: proste formy geometryczne elewacji, przeszklona klatka schodowa z poziomymi podziałami stolarki okiennej, analogiczna rytmika osi okien i balkonów, dwupołaciowy dach o podobnym kącie nachylenia. Wysokością natomiast prawdopodobnie pasowała do reszty zabudowy południowej strony Kopińskiej z przełomu lat 30. i 40. Na zdjęciach lotniczych nie widać cieni, które mogłyby świadczyć o tym że sąsiednie budynki były znacząco wyższe lub niższe.

Jak udało mi się dowiedzieć, zdjęcia rozbiórki wykonano z pokoju znajdującego się nad wejściem do budynku akademika. Dlatego też między domami przy Radomskiej widać w oddali wolnostojącą kamienicę pod adresem Radomska 9:

Wolnostojąca kamienica przy Radomskiej 9 (żółty), widoczna między budynkami o numerach 10/12 (niebieski) i 14 (zielony).

 


Ulicę poszerzono, po przedwojennej zabudowie południowej strony Kopińskiej nie został na tym odcinku żaden ślad. Spróbujmy jednak wyobrazić sobie gdzie stałaby sfotografowana przez panią Elżbietę kamienica, gdyby wciąż istniała:

 

Wizualizacja położenia kamienicy pod adresem Kopińska 15 na współczesym zdjęciu ukośnym.

 


Źródła:

  • Zdjęcia z wyburzenia kamienicy pod adresem Kopińska 15 autorstwa pani Elżbiety Głąb, udostępnione za jej zgodą;
  • Zdjęcia lotnicze z 26 lipca 1944 roku, sygnatura USEC R65; The National Archives at College Park;
  • Ortofotomapa z 1944 i 2018 roku; Warszawa Historyczna
  • Zdjęcia ukośne ulicy Kopińskiej; Warszawa Ukośna
  • Plany Warszawy z 1958, 1984 i 1993 roku; Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, za TRASBUS
  • Plan Warszawy z 1926 roku; Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych „Ruch” S.A., ze zbiorów Zbigniewa Danyluka, za TRASBUS
  • Ulica Kopińska; Warszawikia

 

Tags:

3 Comments

  1. Równocześnie z wyburzeniem kamienicy przy ul. Kopińskiej 15 został wyburzony piętrowy budynek z adresem Kopińska 13. Usytuowany był w odległości ok 100 m od nr 15 w stronę ul. Grójeckiej, Na ten budynek wychodziły okna mojego mieszkania (Radomska 10/12). Z lewej strony tego budynku stał trzepak, na którym często rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną. Z prawej zaś była budka z piwem gromadząca okolicznych degustatorów. Między wyłożoną kocimi łbami ul. Kopińską a budynkami przy ul. Radomskiej znajdowała się szeroka utwardzona aleja prowadząca od ul. Grójeckiej do ul. Białobrzeskiej.

      1. Niestety nie mam. Jak pamiętam był to piętrowy budynek. Na parterze i pierwszym piętrze były 3 lub 4 okna. Wejście boczne, z lewej strony. Między tym budynkiem, a nr 15, była olbrzymia piaskownica.
        W budynku pod nr 15 na parterze od strony ul. Kopińskiej (vis a vis domu akademickiego) znajdowały się: zakład szewski, rymarski i fryzjerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *